Na 3D se nemusíte jen dívat v kině, pozvěte třetí prostor i do svého počítače! Pořiďte si své vlastní osobní prostorové fotografie – je to kouzelně jednoduché! Nepotřebujete nic víc, než obyčejný fotoaparát na pořízení snímků, Zoner Photo Studio na vytvoření a dvoubarevné 3D brýle na prohlížení. A třetí prostor je váš.
Tento tutoriál je určen pro program Zoner Photo Studio od verze 8.
Pokud jste majitelem nižší verze, můžete si stáhnout a nainstalovat nejnovější zkušební verzi,
kterou lze plně užívat 30 dnů zdarma.
Anaglyf aneb 3D fotografie
Lidé vnímají prostor kolem sebe dvourozměrným pohledem každého oka zvlášť. Výsledný prostorový obraz se skládá až v mozku. Každé oko tedy vidí předměty kolem sebe z mírně odlišného úhlu a složením obou obrazů vzniká prostorový vjem. Pokud při prohlížení fotografie každému oku předložíte odpovídající posunutý obraz, bude výsledek vnímán jako prostorový. Speciální složený obraz lze sledovat pomocí 3D brýlí s jedním červeným a jedním modrým sklem. Každé oko tak vnímá jen část fotografie a dochází k žádanému prostorovému efektu. Těmto složeným 3D obrázkům se odborně říká anaglyfy.Pozor: Část osob s poruchou zraku nemusí 3D obrázky správně vnímat jako prostorové.
Vytvoření 3D fotografie
Jak získat zdrojové snímky pro 3D fotografii
Na vytvoření 3D fotografií nepotřebujete speciální fotoaparát, stativ ani jiné pomůcky. Stačí pořídit dva snímky téhož motivu, které budou vzájemně posunuté přibližně o vzdálenost očí. V případě vzdálenějších objektů a krajiny to může být i více, aby efekt lépe vynikl. V praxi to znamená vyfotit scénu, ukročit do boku, ve stejné rovině fotoaparát posunout přibližně o sedm centimetrů a vyfotit scénu podruhé. Je důležité, aby se scéna nehýbala a nestihla se mezi vyfocením obou snímků změnit (rychle letící mraky, jedoucí auta apod.). Vhodné je vytvořit si systém a používat stejné pořadí, abyste věděli, který snímek je focený zleva a který zprava.Pozor: Ze snímků, které nebyly nafoceny dvakrát s posunutou perspektivou, nelze nikdy uměle vytvořit kvalitní 3D obrázek.
Vytvoření 3D fotografie
Pokud máte vhodné zdrojové snímky, stačí již jen použít průvodce programu Zoner Photo Studio.Vyberte si příslušné fotografie a otevřte ve Správci nabídku Publikovat | 3D obrázky.
Po výběru obou zdrojových snímků se Zoner Photo Studio pokusí automaticky nalézt společné body pro přesné sestavení obrázku. Odpadá tak nepohodlné ruční hledání správné pozice snímků a výsledek bude přesný i pokud došlo k natočení nebo vertikálnímu posunu fotoaparátu. Společné body lze v případě potíží editovat i ručně.
Je důležité správně určit, která z fotografií byla focena vlevo a která vpravo, protože jejich přehození u budoucího anaglyfu znemožňuje vnímání 3D efektu. V dalším kroku průvodce lze ještě levý a pravý snímek prohodit, případně ručně korigovat nalezenou pozici a natočení snímků.
Při vytváření anaglyfu si můžete vybrat ze čtyř typů: černobílý, barevný, polobarevný a optimalizovaný. U černobílého se obě fotografie převedou nejprve do černobílé varianty a poté do cílových barev (modré a červené). Ostatní typy jsou barevné a liší se zpracováním červené složky obrazu. Pokud se totiž na fotografii nacházejí jasně červené plochy, mohou rušivě ovlivňovat výsledný 3D efekt. Barevný anaglyf zachovává všechny barvy, polobarevný zeslabuje červenou a u optimalizovaného lze přímo určit úroveň červeného kanálu ručně pomocí posuvníku.
Tip: Optimální sestavení a vhodnou barevnost si kontrolujte již během tvorby s nasazenými 3D brýlemi.Je zajímavé, že krásné klasické fotografie často nejsou vhodné pro 3D efekt a naopak ze snímků, které ve dvourozměrném podání vypadají nevýrazně, jsou výborné anaglyfy. Pro 3D fotografii je zapotřebí zvolit zřetelně členěnou scénu s prvky v různých vzdálenostech od fotografa. Správný postup focení brzy natrénujete a pak již můžete své přátele udivovat zážitky ve třetím prostoru. Přejeme vám hodně zábavy s touto zajímavou technologií.
Zdroj: http://blog.zoner.cz/3d-prostor-doma