11. října 2010

3D Lumix G

Třetí rozměr fotografie – první 3D Lumix G

Společnost Panasonic představuje novou vlajkovou loď v kategorii digitálních fotoaparátů s výměnnými objektivy – první 3D fotoaparát na světě, který zároveň důstojně zastoupí filmovou kameru a natáčí v plném vysokém rozlišení Full HD včetně stereo zvuku Dolby Digital. Tento kompaktní a lehký model oslní celou řadou dosud nevídaných funkcí a předností.
LUMIX G G2
Panasonic Lumix DMC-GH2 je nejnovějším přírůstkem modelové řady Lumix G Micro bez zastaralé zrcadlové komory a optického hledáčku. S 3D objektivem s unikátní optickou soustavou Lumix GH2 jako první na světě nabízí fotografování ve 3D a natáčení videozáznamu ve Full HD. Nejde jen o špičkový fotoaparát pro náročné, ale také o plnohodnotnou videokameru, jejíž schopnosti se nijak neliší od schopností vyspělých kamer na současném trhu. Videozáznam se natáčí v rozlišení 1920x1080, výstup ve formátu 24p (24 okének za vteřinu v plném rozlišení) svou kvalitou odpovídá záznamu, který se promítá v moderních kinosálech. Lumix GH2 tak stejně jako jeho předchůdce vychází vstříc náročným videotvůrcům a studentům filmových škol a nabízí plnohodnotnou alternativu filmových kamer za zlomek jejich ceny.

Tato novinka převzala hlavní roli v nabídce foto-videoaparátů založených na standardu Lumix G Micro a jako první Lumix G/GH umožňuje pořizovat 3D snímky a video.

Snímání s prostorovým dojmem je možné v kombinaci s novým 3D objektivem Micro Four Thirds standardu s unikátní optickou soustavou Lumix G 12,5 mm 1:12 bez optické stabilizace. Ten byl představen spolu s tělem GH2 a s dalšími dvěma objektivy, Lumix G 14 mm 1:2,5 Aspherical a Lumix G Vario 100-300 mm 1:4-5,6 Mega O.I.S.

Fotoaparát je vybaven obrazovým snímačem 4/3 digitálního standardu Live MOS s rozměry 17,3 × 13 mm a s efektivním rozlišením 16,05 megapixelů. Senzor je vysokorychlostní a je vybaven speciální technologií Maicovicon pro snížení hladiny šumu při vyšší citlivosti. Díky ní má přístroj vyšší rychlost sekvenčního snímání v plném rozlišení: 5 obr./s při použití mechanické závěrky a 40 obr./s při použití závěrky elektronické. Snímač je udržován v čistotě pomocí osvědčeného protiprachového systému SWF - Supersonic Wave Filter.

Panasonic Lumix DMC-G2

Obrazový procesor Venus Engine FHD je vyladěn pro rychlé a kvalitní zpracování fotografií i videozáznamů v plném vysokém rozlišení Full HD, odděluje barevný šum od jasového a oba typy eliminuje odděleně pomocí optimálních algoritmů. Optimalizace obrazu se týká i čistotě barevných přechodů, a to až do rohů. Předností nového obrazového procesoru je technologie inteligentního rozlišení, kdy systém automaticky rozpozná tři charakteristické oblasti záběru - obrysy, oblast s detailní texturou a jemné tonální přechody. Obrysy automaticky zvýrazní pomocí vyššího kontrastu, v oblastech s texturou zvýrazní detaily a tonální přechody upraví tak, aby vypadaly jako plynulejší. Při použití speciálního objektivu s duální optickou konstrukcí s roztečí 1 cm pro pořizování 3D snímků a videozáznamů umí zpracovávat obrazová data pořízená oběma optickými soustavami.

Fotoaparát umožňuje pořizovat snímky ve formátu JPEG (s jemnou a standardní komprimací) a data RAW. Možné je ukládat simultánně i RAW+JPEG. A s 3D objektivem data MPO (MPO+Fine, MPO+Standard). Základní poměr stran obrazu 4:3 je možno změnit na 3:2, 16:9 a 1:1. K dispozici je i funkce nahrání automatické řady snímků s různým poměrem stran, která ovšem poměr 1:1 vynechává. Video lze pořizovat ve formátu AVCHD s maximem Full HD/1920 × 1080 px á 24 obr./s, nebo QuickTime Motion JPEG s maximem HD/1280 × 720 px á 30 obr./s. Stereofonní ozvučení má na starosti Dolby Digital Stereo Creator. Data lze ukládat na paměťové karty SD, SDHC i SDXC.

Pro natáčení videoklipů je kromě známého režimu Film k dispozici i nový režim Cinema s plynulými barevnými a tonálními přechody jak je lidé znají z filmového plátna, režim Variable umožňující nahrávat videozáznam různou frekvencí a střídavě ho zpomalovat a zrychlovat pro docílení zvláštních efektů. Rozsah reálné ohniskové vzdálenosti objektivu lze při natáčení i fotografování prodloužit pomocí nové funkce EX Tele Conversion. Při natáčení nebo fotografování je možné přes HDMI výstup propojit fotoaparát s televizorem či monitorem a prohlížet si tak čerstvě pořízený materiál na velké obrazovce.

Panasonic Lumix DMC-G2 - dotykový displej na výklopném a otočném panelu

Fotoaparát má elektronický hledáček typu Live View Finder s LCD panýlkem s rozlišením 1 533 600 obrazových bodů, s přibližně 100% pokrytím záběru, se zvětšením cca 1,42× (0,71× u 35mm formátu; s 50mm objektivem zaostřeným na nekonečno). Nechybí dioptrická korekce hledáčku. Barevný monitor je uložený na výklopném a otočném panelu. Jedná se o dotykový TFT LCD s délkou úhlopříčky 3 palce, s poměrem stran obrazu 3:2, s rozlišením 460 tisíc obrazových bodů a s přibližně 100% pokrytím záběru. Jas i barevné podání obrazu na obrazovce je možné upravovat, a to v rozsahu sedmi úrovních. Obraz je možno zvětšovat 2/4×, k dispozici je funkce Extra Tele Conversion a u videa až 4,8×. Zobrazovat je možno histogram v reálném čase a tři různé typy pomocných linií. Pomocí dotyků na displej lze kromě ovládání menu a výběru, velikosti a umístění bodu AF je možné i také automaticky zaostřit a displej funguje i jako alternativní spoušť. Nechybí senzor detekující přiblížení oka k hledáčku, který dává systému impulz k vypnutí displeje a zapnutí hledáčku. Menu je samozřejmě dostupné i v češtině.

Panasonic Lumix DMC-G2 - obrázek ilustrující flexibilitu displeje

Systém automatického zaostřování pracuje na principu detekce kontrastu a nabízí celou řadu režimů a funkcí. Možné je i ostření ruční: k dispozici jsou režimy AF-S, AF-C, MF a možné je i ruční doostřování v režimu AF. Autofokus má režimy detekce tváří v záběru, sledování objektu - AF Tracking, ostření s využitím 23 AF zón, anebo ostření bodové, možné je i ostření pomocí dotyku na displej. Nechybí pomocné osvětlení autofokusu. Pro měření osvětlení slouží 144zónový systém se třemi režimy: inteligentním vícebodovým, vyváženým na střed a bodovým.

Nastavení expozice lze kompenzovat v rozsahu ± 5 EV. K dispozici je funkce automatické expoziční řady AE bracketing. Ekvivalent citlivosti ISO má široký rozsah - od 160 až do 12 800. Pro vyvážení bílé, přesněji celkového barevného podání je možno využít plnou automatiku, přednastavené režimy, možné je vyvážení ruční, jemné doladění v osách modrá/jantarová a fialová/zelená, uložení až čtyř nastavení do paměti, možné je ale také nastavení přímo barevné teploty v Kelvinech, a to v rozsahu 2500-10 000 K v krocích po 100 K a k dispozici je i funkce automatické řady s různým vyvážením bílé, WB bracketing.

Panasonic Lumix DMC-G2 s telezoomem 100-300 mm

Pro fotografování je připravena široká nabídka režimů a programů včetně plné automatiky, výběru scénických programů, pružné programové automatické expozice, programu s prioritou clonového čísla, programu s prioritou rychlosti závěrky (1/4000~60 s + Bulb až do cca 2 minut) a režimu s plně ručním nastavením všech parametrů expozice. Možné je použít i dálkové ovládání, ovladač DMW-RSL1 je třeba dokoupit. Uživatel může zvolit základní barevný prostor: sRGB, nebo Adobe RGB. Na výběr je několik režimů v nabídce My Color, a to pro foto i video, možné je měnit barevné podání, využít funkce My Film (1, 2, Multi Film, Cinema), upravit základní parametry obrazu. Výklopný blesk má směrné číslo 13,9 (m/ISO 160) a nabízí řadu standardních režimů a funkcí. Nechybí aktivní sáňky pro externí zábleskové jednotky TTL Auto jako FL220, FL360 nebo FL500 a pro další externí příslušenství vybavené odpovídající přípojnou paticí.

Panasonic Lumix DMC-G2 s novým ovladačem zoomu

Přístroj má stereofonní mikrofon s funkcí větrného filtru, monofonní reproduktor, rozhraní USB 2.0 High Speed, nechybí možnost přímého tisku díky kompatibilitě s technologií PictBridge, má rozhraní miniHDMI typu C a vstup pro dálkový ovladač nebo externí mikrofon. Jako zdroj energie slouží dobíjecí 7,2V lithio-iontová baterie s kapacitou 1200 mAh, umožňující na jedno nabití pořídit cca 330 obrázků (podle CIPA a při používání displeje, případně až 340 při používání LVF. V prodejním balení je mimo jiné software PHOTOfunSTUDIO 6.0 BD Edition pro přehlednou archivaci fotografií a videozáznamů, SILKYPIX Developer Studio 3.1 SE pro zpracování snímků ve formátu RAW a trial verze programu Super LoiloScope.
Panasonic Lumix DMC-GH2 je nabízen ve dvou barevných variantách, klasické černé a elegantní stříbřité. Dokoupit je možno nejrůznější příslušenství. Kromě objektivů jsou to adaptéry na bajonet, různé snémací filtry, ale také externí blesky, stereofonní mikrofon, nový ovladač zoomu DMW-ZL1, adaptér pro napájení z elektrické sítě, ale také různá pouzdra a brašny, ramenní popruhy a HDMI mini kabel RP-CDHM15/RP-CDHM30.

Zdroj: http://www.ifotovideo.cz/


Kromě již známého a oblíbeného režimu Film nyní přibyl i nový režim Cinema, v němž obraz vyniká plynulými barevnými a tonálními přechody známými z filmového plátna. Další nový režim Variable zase umožňuje nahrávat videozáznam různou frekvencí a střídavě ho tak zpomalovat a zrychlovat, což ocení milovníci zvláštních efektů. Rozsah reálné ohniskové vzdálenosti objektivu lze při natáčení i fotografování prodloužit pomocí nové funkce EX Tele Conversion. Při natáčení nebo fotografování je možné přes HDMI výstup propojit fotoaparát s televizorem či monitorem a prohlížet si tak čerstvě pořízený materiál na velké obrazovce.

Od oblíbeného a cenami ověnčeného modelu DMC-G2, převzal nový Lumix GH2 výborně vyřešené a uživatelsky příjemné dotykové ovládání. Základním uživatelským rozhraním je výklopný a otočný dotykový displej, k přesnému sledování scény lze ovšem stejně dobře použít i nově vyvinutý profesionální hledáček Multi Aspect Wide Screen LVF. Uživatelé se tak mohou soustředit výhradně na fotografování či natáčení a vždy uvidí snímanou scénu v barvách a poměru stran ve kterém snímají včetně celé řady informací, které lze navolit. Pomocí dotyků na displeji lze kromě ovládání menu a výběru, velikosti a ukmístění ostřícího bodu také automaticky zaostřit, displej dokonce funguje i jako alternativní spoušť. Díky speciálnímu senzoru displej automaticky zhasne, jakmile fotoaparát přiblížíme k oku – v takovém případě se aktivuje rozměrný LVF hledáček. Na rozdíl od tradičních „zrcadlovek“ Lumix G umožňuje snadno tvořit i začínajícími uživateli. Ke snadnému ovládání přispívá i osvědčený režim inteligentní automatiky (iA), v němž fotoaparát nastavuje všechny potřebné hodnoty podle momentálních světelných podmínek a charakteru fotografované scény. Při automatickém ostření se uplatňuje nový systém Light Speed AF, díky němuž je fotoaparát schopen zaostřit za cca 0,1 s od stisku spouště.

Řada LUMIX G Micro je součástí standardu Micro 4/3, jednoho z nejoblíbenějších a nejprogresivnějších systémů v současné digitální fotografii. Mezi jeho největší výhody vedle vynikajícího poměru obrazové kvality a malých rozměrů těl i objektivů, patří i špičková funkční výbava a možnosti využití s nimiž se tradiční „zrcadlovky“ nemohou rovnat. Pro řadu LUMIX G Micro je v současné době k dispozici 11 exkluzivních objektivů, mezi něž patří i tři horké novinky – LUMIX G 14 mm f2,5 ASPH, teleobjektiv LUMIX G VARIO 100-300 mm f4-5,6 / MEGA O.I.S. a 3D objektiv LUMIX G 12,5 mm f12 (H-FT012). Díky revolučnosti své koncepce lze se speciální redukcí ovšem nasadit prakticky jakýkoliv objektiv od jakéhokoliv výrobce z jakékoliv doby, což z Lumixu G dělá výjmečně kompatibliní přístroj.

1. Vyspělé technologie rozšiřují hranice známých možností
Panasonic DMC-GH2, to jsou zábavné funkce i mimořádně vysoký výkon. Ze všech fotoaparátů na světě nabízí vůbec nejrychlejší automatické kontrastní ostření (s vhodným objektivem až 0,1 s). Ostření založené na měření kontrastu je také přesnější a spolehlivější než ostřící systémy zrcadlovek, které využívají fázového posunu. V kombinaci s ovládáním pomocí dotykového displeje je pak zaostřování nejen přesné, ale zároveň velmi pohodlné.

Také obrazovou kvalitou se Panasonic GH2 (stejně jako další fotoaparáty řady LUMIX G Micro) běžným digitálním zrcadlovkám přinejmenším vyrovná. Nový snímač Live MOS s rozlišením 16,05 megapixelů je kromě vysoké rychlosti, společné všem snímačům MOS, vybaven i speciální technologií Maicovicon pro snížení hladiny šumu při vyšší citlivosti. Díky této technologii se zvýšila rychlost sekvenčního snímání v plném rozlišení na 5 okének za vteřinu při použití mechanické závěrky a na celých 40 obr/s při použití závěrky elektronické.

Obrazový procesor Venus Engine FHD je vyladěn pro rychlé a precizní zpracování fotografií i videozáznamů v plném vysokém rozlišení Full HD. Důsledně odděluje barevný šum od jasového a oba typy eliminuje odděleně pomocí optimálních algoritmů, takže se fotograf může těšit na čisté snímky i při vyšších hodnotách citlivosti ISO. Velkou výhodou jsou i čisté barevné přechody bez jakéhokoli slévání barev dokonce i v rozích snímků, kde k tomuto nežádoucímu jevu obvykle dochází. Další předností nového obrazového procesoru je technologie Inteligentní rozlišení. Systém automaticky rozpozná tři charakteristické oblasti záběru – obrysy, oblast s detailní texturou a jemné tonální přechody. Obrysy se automaticky zvýrazní pomocí vyššího kontrastu, v oblastech s texturou dojde ke zvýraznění detailů a tonální přechody se upraví tak, aby vypadaly ještě plynuleji. Výsledkem je kvalitnější obraz při fotografování i natáčení videozáznamů.

2. Skutečný obojživelník – nejen fotoaparát, ale i plnohodnotná videokamera
Téměř všechny digitální fotoaparáty na současném trhu dovedou natáčet videozáznamy, u většiny z nich je ale videorežim jen doplňkovou funkcí a fotoaparát se skutečným kamerám rozhodně nevyrovná. U Panasoniku GH2 je tomu jinak, jde o skutečný hybridní přístroj, který ve videorežimu pracuje stejně kvalitně jako mnohé filmové kamery. Natáčení se spouští speciálním tlačítkem, takže lze natáčet i fotografovat okamžitě a současně bez jakékoli ztráty kvality. Přístroj natáčí v rozlišení Full HD 1920 x 1080 bodů s frekvencí 60i, výkon snímače se oproti předchozímu modelu zdvojnásobil z 25p/24p na 50p/60p. Panasonic GH2 podporuje i nativní filmový formát 1080/24p, což je standard pro běžné moderní kinosály. V režimu Cinema obraz vyniká plynulými barevnými a tonálními přechody s podmanivou hloubkou ostrosti známými z filmového plátna. Přístroj je tak lákavou alternativou k drahým profesionálním filmovým kamerám. Přes HDMI kabel lze GH2 při fotografování nebo natáčení připojit k externímu monitoru. To výrazně usnadní tvorbu kompozice. Tuto možnost obvykle využívají právě profesionální kameramani.

Na rozdíl od tradičních „zdraclovek“ s doplňkovou funkcí videa Lumix G i při natáčení videozáznamů automaticky ostří a přeostřuje pouhým stiskem vybraného místa na displeji. Stejně jako u fotografií se přepálená místa v obraze označí blikáním na displeji (tzv. zebra). Během natáčení lze kdykoli stisknout spoušť fotoaparátu a pořídit snímek v plném rozlišení 16,05 MPix. Při přehrávání lze navíc ukládat jednotlivá okénka záznamu coby fotografie.

K videozáznamům patří nejen špičkový obraz, ale také kvalitní zvuk. Panasonic GH2 je vybaven systémem Dolby® Digital Stereo Creator, v případě potřeby lze k přístroji připojit i externí stereo mikrofon DMW-MS1. K dispozici je mj. funkce Wind Cut, tlumící hluk v pozadí způsobený větrem.

3. Intuitivní a pohodlné ovládání pomocí dotykového displeje
Předchozí model DMC-G2 byl vůbec prvním fotoaparátem s výměnnými objektivy, vybavený zároveň dotykovým displejem. Systém si oprávněně získal obrovskou popularitu a pochopitelně nechybí ani u nového modelu DMC-GH2. Při sledování scény na velkém displeji s rozlišením 460 000 bodů se stačí dotknout libovolného místa v záběru a fotoaparát na toto místo automaticky zaostří, případně v tomto bodě změří expozici. Stisk displeje funguje i jako spoušť.

Díky funkci kontinuálního ostření dokáže fotoaparát automaticky ostřit na objekt vybraný dotykem na displeji i v případě, že se tento objekt pohybuje. Zvolíme-li výběr jediného ostřícího bodu, lze dotykem označit velikost oblasti, na kterou má fotoaparát zaostřit. V režimu Rozpoznávání tváří fotoaparát umožňuje precizní ostření na oči vybraného obličeje. V režimu vícebodového ostření s 23 body může fotograf sám vybrat skupinu ostřících bodů tak, aby odpovídaly zvolené kompozici. V režimu Inteligentní automatiky (iA) s funkcí Inteligentní výběr scény stačí stiskem na displeji vybrat určitý objekt v záběru a fotoaparát automaticky nastaví příslušný motivový program. Pokud se například dotkneme lidské tváře, přístroj se přepne do portrétního programu, pokud naopak dotykem označíme pozadí, aktivuje se program pro krajinu. Ukážeme-li na displeji na blízký objekt, zapne se režim detailního fotografování. V režimu ručního ostření lze dotykem displeje pětinásobně či desetinásobně zvětšit zobrazenou scénu, zvětšenou část záběru pak posunujeme po obraze prstem.

Dotykové ovládání výrazně usnadňuje nejen samotné fotografování, ale také prohlížení fotografií. Stačí se dotknout náhledu a snímek se zobrazí na celém displeji. Při prohlížení celého alba lze přecházet z jedné fotografie na druhou podobnými pohyby prstu, jako když obracíte stránky knihy. Dotykem lze také zobrazené fotografie snadno zvětšit až na šestnáctinásobek.

Velký LCD panel s vysokým rozlišením 460k nabízí široký zobrazovací úhel, lze ho vyklopit o 180° do strany a o 270° nahoru či dolů a obraz pokrývá 100 % záběru. Fotografovat i prohlížet hotové snímky tak lze v podstatě v jakékoli pozici. Díky nové technologii LED podsvícení se sytost barev zvyšuje až o 25 %. Primární barvy (červená, modrá a zelená) se zobrazují realističtěji než dříve.

Velký a jasný profesionální hledáček s označením Multi Aspect Wide Screen LVF (Live View Finder) nabízí rozlišení 1 530 000 bodů. Kvalitou se vyrovná optickým hledáčkům nejlepších zrcadlovek, na rozdíl od nich ale dovede zobrazit informace o nastavení fotoaparátu, takže od něj uživatel vůbec nemusí odtrhnout oko. Na rozdíl od běžných zrcadlovek pokrývá obraz v hledáčku celých 100 % záběru a obraz v hledáčku vypadá přesně tak jako výsledná fotografie – barevně i poměrem stran. Při zobrazení pohyblivých objektů se obnovuje frekvencí 60 obr/s a zobrazuje se v reálném čase. Speciální senzor hledáček aktivuje ve chvíli, kdy fotoaparát přiblížíme k oku. Zároveň se vypne LCD panel.

4. Bohatá nabídka funkcí pro kreativní fotografy
Panasonic DMC-GH2 je prvním fotoaparátem na světě s výměnnými objektivy, s nímž lze pořídit 3D záběry. Umožňuje to nový objektiv 3D LUMIX G 12,5 mm f12 (H-FT012). V něm se nacházejí dvě optické soustavy – levá a pravá, záznam se pořizuje souběžně a výslednou dvojici záběrů zpracovává 3D obrazový procesor. Na pořízených záběrech není patrné žádné zkreslení ani časová prodleva mezi levým a pravým obrazem, a to ani v případě objektů v rychlém pohybu. 3D fotografie či záznamy vypadají na 3D televizorech VIERA velmi dobře a zcela přirozeně dokonce i při fotografování z velké blízkosti. Ke zpracování 3D obrazu je ovšem zapotřebí speciální firmware a tím je jako jediný fotoaparát na současném trhu vybaven právě Panasonic Lumix GH2.

Kromě toho DMC-GH2 nabízí celou řadou zajímavých funkcí. Uživatelé si mohou vybrat, zda chtějí realisticky dokumentovat svět kolem sebe, nebo zda je jim bližší svébytné kreativní vyjádření. V režimu My Color je k dispozici sedm přednastavených efektů – Expressive, Retro, Pure, Elegant, Monochrome, Dynamic Art a Silhouette. V režimu Custom uživatel může sám nastavit barevný odstín a úroveň jasu a sytosti barev. Díky živému náhledu scény v reálném čase na displeji (funkce Full-time Live View) je ještě před stiskem spouště vidět, jak tyto úpravy ovlivní výslednou podobu, atmosféru a náladu snímků. Milovníci pokročilejších efektů mohou využít jednoho z deseti filmových režimů a u každého z nich nastavit samostatně kontrast, ostrost a barevnou sytost. Oblíbená nastavení lze uložit do paměti. GH2 rovněž nabízí 22 motivových programů. Většinu z nich lze využít i při natáčení videozáznamů, což jistě ocení milovníci filmů s dramatickými efekty, které je jinak nutné vytvářet až při úpravě v počítači.

Mezi základní expoziční režimy patří programová automatika, priorita času, priorita clony a ruční režim. Na displeji se zobrazí hodnoty času a clony, pokud nastavení neodpovídá vhodným hodnotám dle aktuálních podmínek, rozsvítí se barevný varovný symbol. Méně zkušeným uživatelům tak přístroj názorně a logicky pomáhá ve zvládání základních fotografických technik a dovedností.

Korekci expozice lze nyní nastavit oběma směry v pěti krocích, při vyvážení bílé může uživatel uložit až 4 ručně navolené polohy do paměti přístroje.

5. Režim Inteligentní automatiky dále posouvá tvůrčí možnosti fotoaparátu
Panasonic DMC-GH2 nabízí mnoho vyspělých funkcí pro zkušené fotografy, ale také snadné a pohodlné ovládání pro začátečníky. Jde o ideální model pro dosavadní majitele kompaktních fotoaparátů, kteří touží po kvalitnějších snímcích, ale nechtějí se příliš zabývat fotografickou technikou. Příčinou snadného ovládání je především vylepšený režim Inteligentní automatiky (iA), jehož funkce si získaly značnou oblibu mezi majiteli kompaktních fotoaparátů řady Lumix. Nyní se tyto funkce spojují s vyspělou technologií systému LUMIX G Micro. Režim Inteligentní automatiky je k dispozici při fotografování i při natáčení videozáznamů.

Oproti předchozímu modelu se tento režim dočkal v GH2 několika podstatných vylepšení. Nově nabízí především technologie inteligentního ovládání dynamického rozsahu a inteligentního rozlišení. Technologie inteligentního ovládání dynamického rozsahu dokáže nastavit jiné expoziční hodnoty pro světlé a tmavé oblasti záběru, což brání přepalům i kresbě utopené ve stínech a napomáhá plynulosti tonálních přechodů. Při detekci objektu v protisvětle se automaticky aktivuje funkce kompenzace protisvětla.

Technologie inteligentního rozlišení analyzuje různé charakteristické části záběru a podle toho nastavuje optimální fotografické hodnoty.

Díky funkci kontinuálního ostření dokáže Panasonic GH2 zaostřit na objekt v pohybu a poté na něj ostřit neustále, což se hodí v mnoha situacích. Stačí na objekt zamířit objektiv, namáčknutím spouště zaostřit a pak už jen fotografovat. Funkce rozpoznávání tváře* si zase dokáže zapamatovat vybrané obličeje a fotoaparát příště automaticky zaostří právě na některý z nich, jakmile se objeví v záběru. Při přehrávání fotografií si zase můžete nechat zobrazit jen snímky, na nichž se některá z tváří uložených v paměti vyskytuje (funkce Category Playback).

Kromě výše zmíněných pokročilých funkcí nabízí režim iA všechny základní nástroje, které uživatelé od moderního kvalitního digitálního fotoaparátu očekávají. Mezi ně patří například optický stabilizátor MEGA O.I.S. zabraňující rozostření vlivem chvění přístroje při fotografování z ruky nebo funkci inteligentního ovládání citlivosti (Intelligent ISO Control), která v případě potřeby (např. když se objekt těsně před stiskem spouště pohne) zvýší citlivost a zabrání tak pohybovému rozostření. Funkce inteligentního výběru motivových programů automaticky rozpozná nejčastější fotografické situace (portrét, noční portrét, krajina, noční krajina, detail a západ slunce) a přepne fotoaparát do odpovídajícího motivového programu.

Všechny tyto užitečné funkce může uživatel aktivovat zcela jednoduše, stačí, když zapne režim inteligentní automatiky označený iA.

6. Fotografie i videozáznamy v nejvyšší kvalitě na velkých TV obrazovkách s vysokým rozlišením – VIERA Link nyní i ve 3D
Fotografie i videozáznamy ve formátu AVCHD Lite uložené na paměťových kartách SD lze snadno zobrazit či promítnout na obrazovkách televizorů Panasonic VIERA s dynamickým vysokým rozlišením. Stačí, když uživatel vloží SD kartu do příslušného slotu v televizoru nebo na Blu-ray přehrávači a obsah lze ihned zobrazit. Také je možné přenést fotografie nebo videozáznamy z fotoaparátu DMC-GH2 do televize pomocí HDMI kabelu. Při připojení přes HDMI port lze využít celé řady funkcí fotoaparátu určených pro přehrávání videozáznamů či prohlížení fotografií. Uživatel může například pustit prezentaci, v níž se fotografie nebo filmy přehrávají postupně, coby listy kalendáře apod. O veškeré ovládání se postará dálkový ovladač TV. Na televizích s 3D obrazovkou vypadají výborně třírozměrné fotografie pořízené objektivem 3D LUMIX G 12,5 mm f12 (H-FT012).

7. Kompatibilita a bohaté možnosti rozšíření

Produkty náležící do systému Micro Four Thirds (Micro 4/3) jsou kompatibilní mezi sebou a se systémem Four Thirds (4/3), nabízejí ale ještě více možností rozšíření. Fotoaparát LUMIX DMC-GH2 a další přístroje řady LUMIX G Micro lze používat nejen v kombinaci s objektivy řady LUMIX G, ale také se všemi objektivy pro fotoaparáty systému 4/3 (přes volitelný adaptér DMW-MA1) a také s renomovanými objektivy Leica M/R (přes adaptéty DMW-MA2M či MA3R). Uživatel má tak k dispozici nepřeberné množství kvalitní optiky.

Vzhledem k rostoucímu množství kvalitních objektivů kompatibilních se systémem LUMIX G Micro jsou fotografické možnosti uživatelů prakticky neomezené. Fotoaparát LUMIX DMC-GH2 je kompatibilní se širokou škálou příslušenství pro každou fotografickou situaci a žánr.

Adaptér na bajonet: DMW-MA1, DMW-MA2M, DMW-MA3R
Externí blesk: DMW-FL220 (GN22) / DMW-FL360 (GN36) / DMW-FL500 (GN50)
Polarizační filtr: DMW-LPL52/ LPL62
ND filtr: DMW-LND52/ LND62
Ochranný filtr: DMW-LMC52/ LMCH62
Stereo mikrofon: DMW-MS1
Ovladač zoomu: DMW-ZL1 [Novinka]
Akumulátor: DMW-BLC12 [Novinka]
DC adaptér: DMW-DCC8 [Novinka]
AC adaptér: DMW-AC8 [Novinka]
Dálková spoušť: DMW-RSL1
Textilní pouzdro: DMW-CG1
Textilní pouzdro: DMW-CG2
Textilní brašna: DMW-BAG1, DMW-CZ18
Kožená brašna: DMW-BAL1
Ramenní popruh (stylový): DMW-SSTG1-A/C/R/K
Ramenní popruh (textilní): DMW-SSTG2-W
Ramenní popruh (kožený): DMW-SSTG3-T
Ramenní popruh (kožený): DMW-SSTL1
HDMI mini kabel:RP-CDHM15/RP-CDHM30

Zdroj: www.panasonic.cz