5. listopadu 2010

3D kamera HDC-SDT750 v praxi

V Česku se začala prodávat první 3D kamera na světě, která je určena pro domácí použití. Model HDC-SDT750 pořídíte zhruba za 30 tisíc a umí samozřejmě natáčet i "normálně", tedy ve 2D.
Pokud na kameru nenasadíte speciální 3D objektiv (součást základního balení), chová se jako obyčejná Full HD kamera. A velmi schopná. Naprostou většinu funkcí můžete nechat automatice, nebo nastavovat ručně. Nechybí účinná optická stabilizace obrazu, která i u maximální dvanáctinásobné transfokace udrží obraz poměrně v klidu. Potěší pomocná mřížka na displeji, díky které snadno udržíte správný horizont i svislé budovy a také zdůraznění "přepalů", tedy přeexponovaných oblastí obrazu.
Panasonic HDC-HS750
Kamera Panasonic HDC-HS750 s 3D předsádkou VW-CLT1
Kombinací 35mm objektivu Leica a tří MOS snímačů s rozlišením 1920 x 1080 obrazových bodů nabízí kamera velmi kvalitní záznam, který nadchne i na velké plazmě a neurazí ani na projektoru. Díky citlivému snímači a světelnému objektivu je obraz rozumný i za šera a tmy. I když v této "noční" disciplíně je konkurence o trochu dál.

Vstup do třetí dimenze

Třetinu krabice s kamerou zabírá sáček s předsádkou, která po nasazení udělá z 2D kamery 3D kameru. Nasadíte ji na objektiv kamery, pevně upnete závitem a projdete procesem kalibrace.
Panasonic HDC-HS750
Průvodce na dotykovém displeji vás provede jednotlivými kroky, kdy je vaším úkolem "dostat čáry mezi rysky". Postup je třeba opakovat po každém nasazení objektivu a s trochou cviku nezabere víc než dvacet sekund.
Panasonic HDC-HS750Panasonic HDC-HS750
Ke kalibraci kamery slouží speciální ovladače na předsádce a průvodce na displeji.
Předsádka obsahuje dva objektivy a soustavu optických prvků, které obraz z každého objektivu správně "smrští". Obraz pro levé a pro pravé oko je tak puštěn na objektiv kamery najednou, vedle sebe. Pro lepší představu přikládáme obrázek.
Panasonic HDC-HS750 PIC
Takto je nahrán obraz z 3D předsádky, takzvaně side-by-side
S takovýmto side-by-side formátem obrazu umí pracovat i všechny 3D televizory.

Jak se točí ve 3D

S nasazenou 3D předsádkou přicházejí určitá omezení. Z logických důvodů je zablokovaná transfokace (Zoom) i některé doplňkové funkce včetně pomocné mřížky nebo makra.
Zároveň se změní minimální ohnisková vzdálenost výsledné sestavy objektivů a tak musíte být od natáčených předmětů trochu dál než se samotnou 3D kamerou.
Panasonic HDC-HS750Panasonic HDC-HS750
Nepříjemným efektem je také snížení světelnosti sestavy objektivů, takže v šeru a při slabém umělém osvětlení kamera poskytuje poměrně horší výsledky.
Ale jinak vše funguje jako u běžného 2D natáčení, jen si musíte víc hlídat horizont, co nejvíc eliminovat otřesy kamery a důsledně rozumně švenkovat. Na zbrklé pohyby kamera upozorní varovným nápisem na displeji.

Jak se 3D edituje

Panasonic dodává ke kameře jednoduchý střihový prográmek HD Writer, který je však na náš vkus až příliš jednoduchý. Na přidání hudby nebo ořezy obrazu musíte zapomenout.
Panasonic HDC-HS750 SW
Prostředí softwaru HD Writer - jednoduché, příliš jednoduché ...
Dobrou zprávou je, že side-by-side obraz můžete editovat i v běžné softwarové střižně jako Pinnacle Video Studio nebo Adobe Premiere. Pak ale musíte video konvertovat do formátu, se kterým si televizor skutečně poradí, úspěšní jsme byli prakticky jen u DivX. Námi vytvořený kontejner MKV s H.264 i MPEG2 soubor pokusný plazmový televizor TX-P50VT20 sveřepě ignoroval. Ke stažení tedy nabízíme DivX HD v rozlišení 1080i, se kterým si televizory bez potíží poradily (vyzkoušeno na plazmě Panasonic a LED LCD Samsung).
Pozitivní je, že prakticky všichni významní výrobci softwarových střižen do nových verzí integrují pokročilejší práci s 3D obrazem.

Jak výsledek vypadá ... ve 3D

Na výsledek se můžete podívat sami. V barevném anaglyfu (anaglyphu)spíš informativně, ale stačí k tomu běžné barevné "papírové" brýle. S Divx side-by-side souborů, které nabízíme ke stažení, si 3D vychutnáte ve vysokém rozlišení. K tomu ale už potřebujete 3D televizor či speciální počítačové vybavení.
Pozitivně hodnotíme výrazný 3D efekt, který lze s kamerou docílit. Velký vliv na to má kompozice záběru. Výrazné rozdíly mezi objekty v popředí a pozadí, podhled z výšky ubíhající silnice - takové záběry jsou opravdu poutavé. Jakmile jsou objekty blíž k sobě a kameraman je od nich vzdálen dál než pět metrů, 3D efekt prakticky zanikne.
Díky fixním "sklům" v předsádce nemůžete s hloubkou 3D efektu nijak pracovat. Vše musíte plánovat při kompozici záběrů.

Na velké obrazovce je znát nižší rozlišení obrazu (v podstatě poloviční horizontální rozlišení, díky černým rámečkům ještě o něco menší). Chvění a třes kamery se navíc rychle podepíší na sníženém komfortu diváků, někteří kolegové po minutě odcházeli se slovy "promiň, je mi blbě". Jiní byli relativně spokojení. Sledování 3D je stále do jisté míry subjektivní záležitost.

Suma sumárum: velmi dobrá první vlaštovka

Koupí HDC-HS750 získáte výbornou 2D kameru, 14 MPix fotoaparát s vestavěným bleskem a zajímavou možnost, jak nakrmit svoji 3D televizi. Na opravdového plnohodnotného 3D nástupce 2D kamery si však ještě musíme počkat.

Zdroj: http://technet.idnes.cz/podivejte-se-co-umi-nejlevnejsi-3d-kamera-natocili-jsme-3d-hit-volby-105-/tec_video.asp?c=A101019_164814_tec_video_kuz