31. srpna 2012

Technologie budoucnosti: 8K plazma, 4K displej

Unikátní technologie předvedl Panasonic na IFA. 20“ monitor s rozlišením 4K, 145“ obrazovku s rozlišením 8K, bezbrýlovou 3D 103“ plazmu a interaktivní 3D systém.
Doslova a do písmene největší předváděnou novinkou na IFA nejen od Panasonicu je 145“ (368 cm) plazmový panel s rozlišením 8K. Jedná se o obrazový systém vysílání budoucnosti nazvaný Super Hi-Vision, který byl tento rok použit i na olympiádě v Londýně. Obrazovka má rozlišení 33 MPx a přes velkou úhlopříčku je obraz velmi jemný.


Ve Velké Británii, USA a v Japonsku byly na tento panel přenášeny záběry právě z letošní olympiády a dle ohlasů diváci měli pocit, že jsou přímo na místě. Tento systém má být navíc schválen jako mezinárodní vysílací standard, první běžné vysílání plánuje japonská společnost NHK na rok 2020. Pro zajímavost – obraz doprovází 22.2 kanálový zvuk, který ale zde v Berlíně nebyl předváděn. V každém případě jde o fascinující kvalitu obrazu.

Podobně úchvatné byly 20“ displeje Panasonic s 4K rozlišením. Opět šlo o technologické ukázky, ale pokud bychom měli displej s takovým rozlišením už na stole nebo v notebooku, určitě bychom se nezlobili.

První ukázkou bezbrýlové 3D plazmy předvedl pak Panasonic rovnou v úhlopříčce 103“. V tomto případě se podle informací vystavovatelů jednalo o plazmový panel s rozlišením 4K, který využíval 3D technologii, kdy bariéra odděluje informace pro pravé a levé oko. Efekt byl velmi dobrý, při pohybu před obrazovkou se ale 3D efekt mění, domnívám se tedy, že se jedná zejména pro využití 3D v komerčním sektoru, například pro reklamy.


Tam také asi míří technologie interaktivního víceúhlového 3D systému, kdy divák pomocí dotekového dipleje může jednoduše měnit úhel záběru zobrazovaného objektu, lze s ním rotovat, případně ho zvětšovat i zmenšovat. To vše ve 3D, v reálném čase.
pohyb.JPG
Ve všech čtyřech případech jde o takzvaná technologická dema, kdy výrobce ukazuje nové možnosti a využití stávající a nových technologií, v každém případě minimálně s 4K a 8K displeji a obrazovkami se určitě ještě setkáme.

Plazmy jenom pro fajnšmekry

Panasonic se v Berlíně pochlubil více než 10% podílem na trhu velkých obrazovek, ale více prostoru než tradičním plazmám firma věnovala LCD televizím, které získávají v nabídce firmy stále silnější pozici. Nově nabídne Panasonic LCD i ve velikosti 60".

Panasonic důraz na LCD s LED podsvícením využívá i ve spojením se svou „zelenou“ strategií, tedy se snižováním spotřeby televizorů. Meziročně Panasonic snížil spotřebu svých televizorů o 25 procent a nové LED modely dosáhly klasifikace A+. 

Panasonic také zásadně změní design svých televizorů. Ve snaze omladit portfolio Panasonic místo černého plastu nasadí u části televizorů kombinaci šedého kovu a skla.

Plazmové obrazovky, které Panasonic proslavily, se dostávají do pozadí z pohledu masového trhu, ale Panasonic s jejich vývojem nekončí. Panasonic v Berlíně ukazuje i prototypy v čele s největší plazmovou obrazovkou s 3D obrazem bez brýlí s úhlopříčkou 145“ (368 cm) s rozlišením 8K. 
Na trh přitom letos teprve míří první televizory s polovičním rozlišením s označením 4K. Vysílání v rozlišení 8K se ale nedá čekat dříve než v roce 2020. V Berlíně se také ukázal 20“ displej s rozlišením 4K, kterým Panasonic zaujal už v lednu na veletrhu CES.

Další prototyp působil jako příslib, že 3D technologie není mrtvá (během celé prezentace nebylo vidět jediné 3D brýle) - Panasonic ukázal největší 3D televizor s autostereoskopickou technologií s úhlopříčkou 103".


Zdroje:
http://avmania.e15.cz/
http://m.ihned.cz/