15. ledna 2013

3D TV na CES 2013

Televizory jsou spolu s počítači dalším odvětvím, kde se daří jen málokomu, letošní CES ale ukázal smysluplné inovace. 3D video ukazovala jen LG, Smart TV rozhraní se místo Twitteru a Facebooku na obrazovce (to fakt někdo používá?) soustředí na přehledné ovládání a 4K rozlišení (3840 × 2160) je novým standardem.

Zatímco 3D a Smart TV beru jako marketingové funkce, 4K je po delší době opravdu smysluplná novinka. Na velkých úhlopříčkách je obraz viditelně lepší, i na malých pak vyniknou fotografie. Televizory s 4K ukázali úplně všichni, včetně stále silnějších Číňanů TCL a HiSense, cena by tedy mohla jít docela rychle dolů.

Loni představené a nakonec neuvedené OLED obrazovky letos nahrazují 4K OLED displeje, přičemž k Samsungu a LG se přidává i Sony a Panasonic. Nikdo vám sice neřekne kdy a za kolik je bude prodávat, ale výrobců je konečně víc. Inovací v zákulisí je pak příchod kodeku HEVC, který nahradí v budoucnu H.264. Je dvakrát úspornější než dnešní standard a díky tomu je nutný pro šíření 4K obsahu.
 
Více na: http://www.zive.cz/clanky/ces-skoncil-tech-trendy-roku-2013-jsou-nastaveny/sc-3-a-167144/default.aspx#utm_medium=selfpromo&utm_source=zive&utm_campaign=copylink„4K vlna“, tj. příchod televizorů s Ultra HD rozlišením 4K2K (3840 x 2160) je na spadnutí. Jestliže loni na IFA 2012 jsme mohli vidět několik 84“ modelů, tak na CESu například Sony ukázalo rovnou tři různé úhlopříčky 4K LCD televizorů, 4K jste mohli vidět ale nejen u známých výrobců, ale i u neznámých čínských výrobců. Cena je zatím velmi vysoká, 4K obsah prakticky není, ale například herní konzole PS3 s 4K výstupem ukázala, že právě fotografie mohou být tím pravým, na čem lze běžnému člověku ukázat výhodu vyššího rozlišení – minimálně 10 MPX fotografie už má doma prakticky každý.
 
V každém případě bude zajímavé sledovat, jaký bude cenový vývoj těchto nových televizorů, protože vysoké 4K rozlišení je konkrétní fyzický údaj, na kterém se dá postavit prodejní strategie a vyšší cena, na rozdíl od OLED televizorů, které pro mnoho lidí splývají s „LED televizory“, kteréžto jsou navíc pro mnoho lidí něco jiného, než LCD televizory.
CES2013_Samsung_Electronics_Smart_TV_F8000_1.jpg CES2013_Samsung_Electronics_UHD_TV_1.jpg
Samsung na CESu uvedl nové prémiové řady svých televizorů, do vrcholného segmentu míří i ostatní výrobci, Panasonic například představil 32 řad svých televizorů. V jeho expozici bylo zajímavé, že zatímco dříve se snažil design plazmových a LCD televizorů odlišit, letos už trend sjednocování vzhledu pokračuje, a tak jste občas nevěděli, jestli koukáte na LCD, nebo na plazmu.
PanaZT60.jpg 
V každém případě pokud jde o technologie, tak 3D už představuje spíše standard, takže se jím nikdo nechlubí. Snad jen LG se stále snaží vyzdvihnout své pasivní 3D, a tak před stánkem LG jste si mohli opět půjčit 3D brýle, byste vše viděli „ve 3D“. O bezbrýlovém 3D ani letos prakticky nikdo nemluvil, pouze Philips ukázal po několikáté svůj prototyp 3D LCD s lentikulární technologií, jehož výroba zatím není na programu dne.
Philips_3Da.jpg 
Pokud jsme čekali, že snad Smart TV aplikace či rozhraní se někam posune, tak ani zde se nic dramatického neděje. Všichni vylepšují vzhled, rozšiřují nabídku aplikací. Dá se pale mluvit o úspěchu že pojem „Smart TV“ se začíná vžívat jako synonymum dobrého, neboli slušně vybaveného televizoru, a tak lidé při výběru zkrátka chtějí takový televizor. U vyšších modelů se začíná využívat kamera nejen pro Skype komunikaci, ale i pro identifikaci konkrétního diváka, jemuž televizor pak přizpůsobí své individuální nastavení.
CES2013_Samsung_Electronics_Smart_Hub_1.jpg
Letos i Panasonic přichází hlasovým vyhledáváním pořadů či informací, uvidíme, zda funkce bude k dispozici i u nás, dá se ale očekávat, že nikoliv. Očekávané rozšiřování využití tabletů a smartphonů pokračuje, ale opět jsme se nedočkali ničeho převratného. Ani od 100" "laserové TV" LG nečekejte zázraky - problikávající DLP duhu, nerovnoměrné osvětlení, či dvoudílné provedení by zachránila jen extrémně nízká cena.

U únoru a březnu firmy samostatně oficiálně představí všechny novinky pro Evropu, i letos bychom měli být u toho, takže pak se podíváme podrobněji na nejzajímavější novinky, konkrétní vylepšení jednotlivých modelů. V každém případě CES je potvrdil, že pro výrobce je nyní daleko důležitější „mobilní“ oblast, čili smartphony a tablety, zatím co televizory a AV technika jsou definitivně na ústupu z dosavadních pozic.

Zdroje:
WhatHifi, Samsung, LG, Panasonic
http://avmania.e15.cz/ Více na: http://avmania.e15.cz/ces-2013-revoluce-se-nekona-hledani-budoucnosti-pokracuje#utm_medium=selfpromo&utm_source=avmania&utm_campaign=copylink
Více na: http://avmania.e15.cz/ces-2013-revoluce-se-nekona-hledani-budoucnosti-pokracuje#utm_medium=selfpromo&utm_source=avmania&utm_campaign=copylinkhttp://www.zive.cz/