15. března 2010

Fuji FinePix Real 3D W1

/gallery/FinePix-Real-3D-W1l.jpgPřestože technologie zobrazování 3D je stále ještě v plenkách, dá se předpokládat její rozmach a další vývoj. Investice do 3D fotoaparátu se sice dnes může zdát vyhazováním peněz, ale zcela jistě je investicí do budoucna. Již nyní máte možnost zachytit neopakovatelné momenty porstorově 3D a v opravdu vynikající kvalitě.

FinePix Real 3D W1 je jednou z prvních vlaštovek využívající 3D technologie pro pořizování fotografií a videa. Tato technologie je ovšem natolik nová, že spousta uživatelů vlastně ani neví, co od takovéhoto přístroje může očekávat. Dnes se tedy podíváme na tento převratný fotoaparát poněkud hlouběji.
Co tedy za své peníze obdržíte? Především samotný fotoaparát, akumulátor, nabíječku, USB kabel pro připojení k počítači, kabel pro připojení k TV, uživatelský manuál a CD s ovladači a software.
Samotný fotoaparát překvapí svým vzhledem. Dva samostatné objektivy ukryté pod bytelnou vysouvací krytkou jsou nepřehlédnutelné. Vedle každého objektivu je rovněž mikrofon. Tyto dva mikrofony umožní celkem slušný záznam stereo zvuku při nahrávání videa. Dále mezi objektivy nalezneme klasický blesk. Okénko hledáčku by jste na fotoaparátu hledali marně, pro zaměření fotografií je zde "pouze" 3D display o úhlopříčce 7cm.
Opravdu čtete dobře, fotoaparát je opatřen 3D displayem, který je konstruován tak, že pro prohlížení vašich snímků a videí ve 3D nepotřebujete žádné speciální brýle. Při pořizování záznamů tak máte okamžitý přehled, jak bude záznam ve 3D zobrazení vypadat. Po stranách vedle displaye jsou prakticky veškerá ovládací tlačítka, která vám umožní pohodlně nastavovat všechny režimy.
Přestože je fotoaparát určen především k pořizování 3D záznamů, dva samostatné objektivy včetně dvou samostatných čipů vám umožní pořizovat i vysoce kvalitní klasické 2D fotografie, při čemž použití těchto dvou samostatných jednotek umožní mnoho režimů, které nám standardní fotoaparáty nenabídnou. Jednou z nich je například pořízení dokonalých panoramatických fotografií, případně vyfotografovat dvě samostatné fotografie najednou, každou s vlastními nastavenými parametry. Můžete tak pořídit současně třeba dvě fotografie s rozdílným zoomem, kdy na jedné fotografii bude dokonalý detail, na druhé může být celá scéna jako celek, přičemž obě fotografie mohou být pořízeny v rozlišení až 10 Mpx. Další možností je třeba pořízení dvou fotografií zároveň, ovšem každý fotoaparát může mít nastavenu jinou citlivost.
Takto můžete zachytit pohybující se objekt, kdy jedna z fotografií bude lehce rozmazaná a bude na ní zřetelný efekt pohybu, druhá fotografie pak může být dokonale ostrá. Výčet možností použití dvou fotoaparátů zároveň by tak mohl pokračovat dále, předpokládám však, že většinu uživatelů zajímají především 3D funkce.
3D funkce které fotoaparát nabízí budou pro mnohé uživatele překvapivé. V základním fotografování si vystačíme s jediným stisknutím spouště, přičemž ještě před pořízením snímku máte možnost fotografii ideálně ručně doladit tak, aby byl 3D efekt co nejdokonalejší.
Ovšem toto ladění není pro běžné fotografování nutné, pokud chcete jen fotografovat, o vše se postará patentovaný 3D procesor. Zajímavou funkcí, kterou oceníte především při fotografování krajin a vzdálených objektů je možnost, pořízení dvou samostatných fotografií ze dvou rozdílných míst, k dosažení maximálního 3D efektu. První fotografie nám pak poslouží jako transparentní a bude využita pro dokonalé zaměření scény při focení z jiného úhlu.
Obdobnou funkci lze využít při fotografování makra, dá se tak dosáhnout opravdu překrásných 3D efektů.
Pokud budete pořizovat fotografie z pohybujících se dopravních prostředků, můžete využít 3D sekvenční snímání. Fotoaparát tak pořídí sekvenci obrázků, které sloučí do jediné dokonalé trojrozměrné fotografie s dosažením maximálního a dokonalého dojmu hloubky.
Jak jsem již zmínil, fotoaparát je rovněž schopen zaznamenávat 3D video, v rozlišení 640x480 px, se stereo zvukem a snímkovací frekvencí 30 fps. Dalo by se říci, že kvalita videa je průměrná, ovšem jeho síla je právě ve 3D efektu.
Problémem současnosti zatím je, jak pořízené záznamy prohlížet. Nejjednodušší možností je využití běžných televizí a monitorů. Videa a fotografie jsou pořizována ve formátu, který umožní jejich zobrazení klasicky, bez 3D efektu. Mnozí možná namítnou, proč si pořizovat v dnešní době 3D fotoaparát, pokud nemám možnost jeho funkce využít. Osobně zastávám názor, že tyto technologie jsou na vzestupu a tak zanedlouho přijde doba, kdy budou ceny 3D zobrazovacích zařízení dostupné běžným uživatelům. Pokud si tedy pořídíte záznamy neopakovatelných chvil již nyní, je to jistou investicí do budoucnosti a později je zcela jistě oceníte.
Další možností je samozřejmě prohlížet záznamy na display fotoaparátu, toto řešení je ale opravdu jen nouzové. Dále se nabízí koupě 3D fotorámečku Fujifilm FinePix REAL 3D V1, jehož cena se v současnosti pohybuje okolo 8000,- Kč, lze jej však koupit v sadě společně s fotoaparátem.
Je zde rovněž možnost zkonvertovat videa a fotografie do některého z formátů pro použití brýlí s barevnými filtry a vychutnat si ta alespoň částečně 3D efekt na současných běžných monitorech a TV.
Poslední nejkvalitnější možností je pořízení plnohodnotné 3D TV nebo monitoru a vychutnání si prostorového efektu v plné kvalitě. To si však vzhledem k současným cenám mohou dovolit jen ti movitější, ostatní musí počkat, až se technologie více rozšíří a ceny těchto zařízení budou uživatelsky přívětivější.

Technická specifikace:

Rozlišení - 10 Mpx
Optický zoom - 3x
Světelnost - f/3.7 - 4.2
Ozvučené video - ano
Expoziční režimy - Auto, Program AE, Priorita clony, Manual
Scény - Přirozené světlo, přirozené světlo s bleskem, portrét, krajina, sport, noční scéna, noční scéna se stativem, západ slunce, sníh, pláž, pod vodou, party, anti-blur.
Citlivost ISO - 100 - 1600
Paměťová karta - SDHC, SD
Velikost interní paměti (MB) - 42 MB
Hledáček - ne
Vestavěný blesk - ano
Napájení - Li-Ion
Rozměry Š x V x H (mm) - 123.6 x 68 x 26 mm
Hmotnost (g) - 260 g
Čeština - Ano